kadının adı var, yok hâlide edip değil..

herşey tam olarak nasıl ve ne zaman başladı,  kestirmek zor.. ” bunların sorumlusu nil karaibrahimgil’dir!” demiyorum, diyemiyorum ama kendi çapında katkısı küçümsenemez. belki de reklâm kampanyasının perde arkasındaki yıldızıydı, bilemiyorum..

bugünkü akşam gazetesi’nde bir haber vardı. atasay kuyumculuk’un başlattığı günde 1 YTL’ye pırlanta kampanyası’ndan bahsediyor. ilk üç günde şirketin telefonları kilitlenmiş.

kadınların mücevherat düşkünlüğü hep olmuştur, ama böylesi ülkemiz için yeni bir durum. bizde evlenecek olanlara ve evlenenlere takı bile merâsimle takılır. gazetelerde boy boy resimlerini gördüğümüz cinsten,  dövizlerin havada uçuşup yere halı olduğu, geline kamyon lastiği gibi altın kemerlerin takıldığı, kuyumcu vitrini gelinin kollarını kaldıramamacasına oynamaya çalıştığı düğünlere âşinayız. daha doğrusu olduk. muhtemelen önceden de böyle bol takılı düğünler filân olurdu ama biz görmezdik, bilmezdik. medya aleyhisselâm sağolsun bizi bu çok gerekli haberlerden mahrum bırakmadı, özellikle son yıllarda..  peki yeni olan ne? şu pırlanta merakı tabi. eskiden bizim bildiğimiz, gelir durumu hayli yüksek âileler dışında pek kimse, kimseye öyle pırlanta falan takamazdı. ama şimdi öyle mi, pırlanta alyans takmayana kız yok kardeşim! tabi o nişanda. düğünde bunun kolyesi var, küpesi var, bilekliği var, boku var püsürü var. hattâ unutun artık cumhuriyet altını takan yakın akraba takımını da. ayıp! o kadar yakın akrabasın, gelini utanmadan yarım altınla mı savuşturacaksın, olmaz! kapıcının bile cebinde kredi kartı var, git 36 ay taksitle hiç değilse bir çift pırlanta küpe al tak kıza canım!

allahın karbonu işte deyip geçmeyin valla, kaç işçi telef olmuştur, kaç yahudi parayı bulmuştur bu uğurda kimbilir.. zâten hiç anlamadığım bir meraktır bu ya, daha da beteri var durun kaçmayın!

şimdiii, tektaşını kendin aldın bitti mi nil? bitmedi tabi. bunun bir de çocuk doğurması var. e nasıl kalkarız o işin altından? aa, o da lâf mı.. leyla kömürcü ablamız gibi yaparız! evlenmeye ya da sevdiğin biriyle hayâtını sürdürmeye falan ne lüzum var. git bankaya, bas parayı gönlünün çektiği sperme, ver doktora, yerleştiriversin gerekli bi’ yerine. tuttu, tuttu, tutmadı bi’ daha denersin, n’olucak sırtında yumurta küfesi mi var! evet şarkı burada şöyle devâm ediyor: tektaşımı kendim taktım, tek çocuğumu kendim yaptım, girmesinler havaya, narannannarannaaaa..!

ama düşünüyorum bu da yetmez. bunlar doyumsuz kadınlar.. öyle kolayına tatmin olamazlar. evdekiyle/eldekiyle yetinemezler. diledikleri insanla olma şansı da bu kadınlara verilmeli. sanal-manal farketmez, onu da ince eleyip, sık dokuyup seçebilsinler katalogdan. insanın aklına amazonlar geliyor, bunlar da oldu olacak memelerinden birini kesiversinler de biz de bilelim, kimin kim, kimin kimden, kimin kimlerden olduğunu. sağ mıydı, sol muydu? meme canım, o takıldı kafama şimdi, yoksa benim sağla solla ne işim var… 

Reklamlar

14 responses to “kadının adı var, yok hâlide edip değil..

 1. Merhaba Candan Hanım;

  Modern çağ insanın gözünün doymasına müsaade etmiyor işte. Zaten moda bu nedenle var. Hep yenilenmesi gereken zevkler. Ve hep taşa toprağa savrulan paralar. Günde bir ytlye tek taşın her hafta loto oynamaktan farkı ne? İkisi için harcanan para birer hafta Allah rızası için harcansa olay biter. Kadın ya da erkek tek taş ya da loto. İnsanlık kumarını oynuyor ama kaybettiği belli.

  İyi günler, Allah’a emanet olun…

 2. Efenim zannımca iyi bir konuya değinmişsiniz:)… Fekaaat şunu unutmamak lazım: mal – mülk, toprak alarak (ve ancak bunlara sahip olunca) güven kazanan ataerkil insanlar, ne kadar zengin olursa olsun böyle davranmalarına neden olan geçmişleri peşlerini bırakmıyor. Başka konularda da özendikleri batı/anglosakson kültürüne ait bu tipteki adetleri kendilerine yamamaları ne yazık ki yine anladıkları yoldan oluyor: mal, mülk, ziynet, para vs edinip göstermek… yani içeriği atlayıp dış görüntüye prim veren bu tip insanlar dünyayı istila etmiş durumda. Memleketin dökülen sağlık, eğitim, ulaşım vs gibi binlerce problemi varken “bana ne, benim param var, ben bu konulardan etkilenmiyorum” diye düşünüp pırlanta alarak ortalarda gezenlerin sayısında düşüş mü oldu da bunlar taksitle yeni müşteri arıyorlar anlayamadım. Kendi adıma konuşmak gerekirse ben her zaman “sen bir garip çingenesin, neyine senin gümüş zurna” durumu içindeyim:) (Allah bana para versin, yiyemezsem geri alsın, o başka…) Haaa… bir de eklemeden edemeyeceğim; mandalina kadar tektaş da takmış olsa pırlantalar içinde altınlarla süslü bir hayatı da olsa böyle daha güzel ve çekici olacaklarını sanıyorlarsa o da ayrı bir aptallık konusu ki hepimizin de bildiği gibi hiçbir küpe, sıradan saf ve temiz bir kızın sevgilisine gülerek bakarken kulağına taktığı bir çift kiraz sapından güzel olamaz… bu da ayrı bir konu… biz öyle olanları da gerçekten peri, prenses sanıyoruz… bu da bir kenara yazıla…

 3. Doğu Bey,
  bunun modern çağın suçu olduğunu düşünmüyorum. yâni çağa da ”modern” ismini veren insan sonuçta..
  o kadar çok suçumuz var ki, bizsiz dünyâ zâten cennet :))
  siz de Allah’a emânet olunuz..

 4. 1646cım,
  dünyâda ataerkil bir toplum olduğunu düşünmüyorum. kim demişse halt etmiş! kadınlar bu işi de ustalıkla çözmüşler, muhtemelen bas-bas bağırarak ataerkil toplum olmaktan dert yanmışlar ve o toplumun adı ataerkil olmuş, bu da erkeklerin işine gelmiş (salaklık parayla değil ya!). da.. hani nerde?
  anaerkil toplumlar olduğumuz için var bu tür ihtiraslar bence.
  bu sektörün yeni hedefi orta ve alt gelir sınıfı. nasıl olacak o iş deme. bak görürsün, bu kadın milleti ne yapar eder aldırır tektaşını, sonra kasım kasım kasılır sünnet düğünlerinde falan. artık iş karat meselesinde düğüm mü olur, ne olur, orasına pek aklım ermez.

  şu kulağa takılan kiraz, doğrusu son yıllarda duyduğum en hoş şeydi.. demek böyle düşünen erkekler var (en azından bir kişi) :)
  bunu yazmalısın evet! bi’ kenara değil yav, bloga falan :))

 5. Candan Hanım ben argümanlara binaen modern çağ vurgusunu yaptım :D Yoksa dediğiniz gibi. Bu çağda da faize haram denir mi zihniyetine hep faiz taş devrinden beri bu dünyanın sistemi sen kimi kandırıyorsun derim :D

  Bir de biz Dünya için değil Dünya bizim için yaratılmış :D tabi Cennet ve Cehennemde. bu nedenle bizsiz dünya olamaz derim ben ukalaca :D Tabi analayışınıza sığınarak :D

  İyi günler, Allah’a (c.c) emanet olun…

 6. Doğu Bey,
  bu gece çok anlayışlıyım. havada toprak kokusu mu var, bana mı öyle geliyor :)

 7. Ooof of.. ben bu yaziyi nasil olmus da kacirmisim. Her yanina yazacak neler var neler. Ama, malesef, burada ben phiqir yazilari yazmirem. O yuzden ucuz kurtuldunuz valla. Ya da ben oyle saniyorum.

  kadının adı var, yok hâlide edip değil..

  Birincisi, bu dogru ve degil. Evet, kadinin adi var ve vardi. Hayir, halide son derece edip bir taze idi. O nursuz, suratsiz herifte ne buldugunun cevabini bulamdigim icin ‘ahlatin iyisi’ hipotezinin onemli derecede dogrulandigini dusunuyorum. Ama, kendi dusen aglamaz. Yaaa, naaber, Halide :))

  bugünkü akşam gazetesi’nde bir haber vardı. atasay kuyumculuk’un başlattığı günde 1 YTL’ye pırlanta kampanyası’ndan bahsediyor. ilk üç günde şirketin telefonları kilitlenmiş.

  Sizin yemin billah Ingilizce bilmediginizi oldum olasi ciddiye alamadim malesef ve bunun da nisenesi olarak, bu konuda su yaziyi iyice bir okumanizi onermek istiyorum.

  allahın karbonu işte deyip geçmeyin valla, kaç işçi telef olmuştur, kaç yahudi parayı bulmuştur bu uğurda kimbilir.. zâten hiç anlamadığım bir meraktır bu ya, daha da beteri var durun kaçmayın!

  Yok yok. Gordugunuz uzere, artik tek bir ferd-i ademin birakin bir kan damlasi, bir ter damlasina bile malolmuyor pirlantalar..

  Bu konuyu boyle ammenin bilgisine acmadan once bendeniz bendenizin significant other’ina nah soole yere dusunce krater cukuru acacak buyuklukte bir taneyi ucuza kapamak arzusu vardi. Ama, siz vatan evlatlarinin da artik elmas/pirlanta mevzuunda uyanmasi gerektigi konusunda vicdanimin baskisina daha fazla dayanamadim…

  şimdiii, tektaşını kendin aldın bitti mi nil? bitmedi tabi. bunun bir de çocuk doğurması var. e nasıl kalkarız o işin altından? aa, o da lâf mı.. leyla kömürcü ablamız gibi yaparız! evlenmeye ya da sevdiğin biriyle hayâtını sürdürmeye falan ne lüzum var. git bankaya, bas parayı gönlünün çektiği sperme, ver doktora, yerleştiriversin gerekli bi’ yerine. tuttu, tuttu, tutmadı bi’ daha denersin, n’olucak sırtında yumurta küfesi mi var!

  Aslinda ben de bu hatunu hayli tenkid etmege hazirlaniyordum ki, kazin ayagi pek de oyle degilmis. Ayse Arman’la yaptigi roportaji okudum ve kadinin kendi acisindan hakli sebepleri oldugunu dusunuyorum. Tohum konusunda Turk kaynaklari secmeyisini biraz yadirgamakla beraber, kisitli zamani oldugunu da dikkate alinca yasadigi panigi de anlayisla karsiliyorum.

  evet şarkı burada şöyle devâm ediyor: tektaşımı kendim taktım, tek çocuğumu kendim yaptım, girmesinler havaya, narannannarannaaaa..!

  O tek tas kolay. Aslolan son tek tas.. onu nasil halledecek acaba Nil hanimkizimiz?

  ama düşünüyorum bu da yetmez. bunlar doyumsuz kadınlar.. öyle kolayına tatmin olamazlar. evdekiyle/eldekiyle yetinemezler. diledikleri insanla olma şansı da bu kadınlara verilmeli. sanal-manal farketmez, onu da ince eleyip, sık dokuyup seçebilsinler katalogdan.

  OK, yine yapacaginizi yaptiniz ve benim vatan-millet-hizmet askimi deprestirdiniz: Bu konuda ihtiyac sahiplerinin ilk baslangiz noktalari Internette Teledildonics anahtar kelimesi ile arama yapmalari olabilir.

  Bu konuda, mesele –bir teknoloji yayini olan– Wired Magazine’nin ister bu yazisina isterlerse de bu yazisina bakabilirler. Bunlar bence bir baslangic olarak dusunulmeli, daha derinlemesine arastirma icin kullanilmalidir.

  Neyse. Bendenizin bu konudaki katkilari daha fazla olamiyor malesef –fakat yine de yardimci oldugumu umit ediyorum.

  insanın aklına amazonlar geliyor, bunlar da oldu olacak memelerinden birini kesiversinler de biz de bilelim, kimin kim, kimin kimden, kimin kimlerden olduğunu. sağ mıydı, sol muydu? meme canım, o takıldı kafama şimdi, yoksa benim sağla solla ne işim var…

  Amazonlar onu ok atmak icin yapiyorlardi. Daha sonra ok atmak isini Eros yuklenince, pek gerek kalmadiydi diye biliyorum.

  Simdilerde ise, artik ok atmak tamamen gereksiz oldu. Email ya da SMS atmak yeterli.

  Yani, ugrun ugrun bakip bir nazar atmak da gerekmiyor..

  Neyse. Ben kacayim, yoksa [butun bunlari nereden ve nicin bildigim sorulari yuzunden] basim derde girebilir.

  ;)

 8. Müzmin Bey,
  benim blogumu beğenmüyür müsünğüz ? :))
  bi’ şey kaçırmış sayılmazsınız, yazı asılı duruyor. ısrar ediyorum neler neler yazacaksınız bir görmek istiyorum, mümkünse.. ben kurtulmaya çalışırım merak etmeyin siz, ucuz-pahalı farketmez :)

  inşallah halide’nin kemikleri sızlamıyordur bu söylediklerinizi duyduğu için. hem bize ne canım, alan almış, satan satmış, niye o ”nursuz-suratsız” herifle berabermiş bizi ne ilgilendirir. gönül bu.. mu acaba?

  ben size ingilizce bilmediğimi nasıl ıspat ederim hiç bilmiyorum. gerçekten.. yâni, bana inanın demekten başka diyeceğim bir şey yok. bizim zamânımızda lisede seçmeli yabancı dil dersi görürdük ve ben fransızca’yı seçmiştim o zamanki romantik tercihimle. ha şimdi aradan geçmiş yirmi sene, c’est vrai falan diyebiliyorum, işte o kadar. ingilizce bütün bildiklerimi kendi kendime öğrendim. kulaktan dolma falan yâni. ama dil öğrenmenin zorluğuna hiç inanmam. özellikle kendi dilini iyi bilen birinin ikinci bir dili öğrenmesi pek zor olmasa gerek. şimdi verdiğiniz linki inceleyip birşeyler anlamaya çalışacağım. imkânım olsaydı (bir de tembel olmasaydım) birkaç dili kolaylıkla öğrenebilirdim.

  biz vatan evlâtları için yaptığınız fedâkârlıklar gözden kaçacak gibi değil, eksik olmayın..

  leyla kömürcü’nün ayşarman’la yaptığı röportajı ben de okudum tabi. magazine bayılırım. ama sizin kadar etkilendiğimi daha doğrusu söylemlerin, edimleri götüren bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. âyinesi iştir kişinin.. de, bu olayın zevklerle renklerin tartışılması statüsüne indirgenmesi ayrıca sinirlerimi bozuyor.

  sontaş, nil kızımızın kendi sorunu, ona bir şey diyemem işte. yâni o konuda beni bağlayan bir şey yok. taş da koydurmayabilir, işte bu tercih meselesi gerçekten.

  vatan aşkınız gözlerimi yaşarttı. bu hizmetlerden yararlanmak isteyip de bir türlü ulaşamayanlar için umarım faydalı olur.

  amazonların memelerini ok atmak için kestikleri söyleniyor evet, ben gözümle görmedim onun için bir şey diyemiyorum, belki de başka sebepledir, ne bileyim.. adı üstünde; hi-story ;)ama ben burada başka bir şey söylemeye çalışıyordum, lütfen sabote etmeyiniz :)

  hem gören de sizin herkesin herşeyinden haberdar olduğunuzu falan sanacak, sonra korkudan boyuna şifre falan değiştirecekler. erkek milleti de ilginç vesselâm hem korkarlar, hem de yapacaklarından geri durmazlar :))

 9. Neyse. Ben kacayim, yoksa [butun bunlari nereden ve nicin bildigim sorulari yuzunden] basim derde girebilir
  (M.A– bazen Mustafa Akyol mu bu kisatlma diye düsünesim gelirdi engel olurdum kendime).

  Evet müzmin bey hakkaten erkenden kacmasaydiniz “-oo bunlari nereden biliyorsunuz” sorusu size yöneltilebilirdi. Gerci simdi ben isin baska türden ehliymis gibi ortaya atilinca benim nereden bildigim sorusu dimaglari kurcalayacak. Ve benden sonra bana soracak kisi de ayni endisede olacak.

  En iyisi susayim ))..

  Candan hanima,

  Ne olmus yani kiz elmas isteyince? (ne kadar da sig bir yaklasim)..

 10. XSI Bey,
  ben bana sorduğunuz kadar söyleyeyim : haklısınız, ne vereceğine bağlı olarak tabi. kimininki karat hesâbı gidiyor herhal diye düşündüğüm olmuyor değil. evet böyle bakınca sığ biriyim. hâlbuki iyi de yüzerim ama ne bileyim korku belâsı belki de. böyle iyi, böyle iyi..

 11. Ben kendi yaklasimim icin sig demistim )

 12. valla sizi türkçe’den geçiren öğretmenin ben.. ! ama tabi îtirâf etmekle 10 puan kazandınız ;) tebrikler!

 13. şimdi kısa bir ara.. çok önemli bir program var kaçırmamam lâzım. ama söyleyemem, yoksa herkes seyreder. ben kıskanç birisiyim.

 14. Herkeşlerin* tikkatine!

  Yorum kondurmadığım makaleleri ve onların kuyruğuna takılan yorumları okumadığım sanılmaya. Titizliklen, harf harf okuyom hemi de.

  (*) Malikane sahibesinin ve bizim esnafın dimek istediydim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s